Tipy pro ekologickou domácnost: udržte planetu zelenou s zero waste
Bezodpadová a ekologická domácnost není jen výstřelkem současnosti, ale je také šetrnější k vaší peněžence a životnímu prostředí. K tomu, abyste byli více eco friendly, přispějete i udržitelnějším chováním v kuchyni. Existuje několik efektivních způsobů, jak toho docílit. Některé z nich vám představíme v následujících řádcích.
Udržitelné chování v kuchyni šetří přírodu i vaši domácnost o spoustu zbytečného odpadu.
Ekologické vybavení do kuchyně
K ekologické domácnosti přispějete čistícími prostředky bez chemie, ale také eco friendly kuchyní. Co pro to udělat? Je to snadné. Snižte odpad na minimum a investujte do kvalitního kuchyňského nádobí a spotřebičů, které opravdu vydrží spousty let. K omezení plýtvání a znečišťování přírody přispějete také vhodnými kuchyňskými doplňky ze skla, recyklovatelného nerezu nebo třeba používáním doplňků z bambusu, jako jsou třeba lžíce na podlévání a kartáče na očištění ošatky. Jsou elegantní, a navíc v případě zničení je bez starostí vyhodíte do kompostu.
V žádné správné kuchyni se nevyhnete bioodpadu. Zbytky jídla je však před vyhozením potřeba roztřídit.
Likvidace potravin
Bioodpad je nedílnou součástí každé kuchyně a těm se zkrátka nevyhnete. Jejich vyhozením do záchodu si však zaděláte na další potíže, protože se kanalizace může ucpat. Existuje několik možností, co se zbytky z potravin udělat.
- Do kompostu vhoďte zbytky ovoce, zeleniny, skořápky, kávovou sedlinu nebo staré pečivo. Po nějakém čase se rozloží a vy vzniklý kompost využijete třeba na hnojení vaši zahrádky nebo bylinek.
- Do kompostu naopak nepatří kosti a maso. Jedná se totiž o gastroodpad, který vyžaduje speciální likvidaci. Většina domácností však nemá možnost odevzdat takové zbytky specializované firmě, a proto je můžete nabídnout vašemu psovi či kočce jako pochoutku. V opačném případě je vyhoďte do běžné popelnice.
Odpad v domácnosti omezíte vlastními opakovaně použitelnými sáčky na pečivo a zeleninu.
Chcete být více zero waste? Tady je pár tipů
Jednorázového odpadu přibývá, což zatěžuje životní prostředí. Kolik plastových krabiček a igelitů od jídla za týden vyhodíte vy? Řiďte se našimi zero waste tipy a buďte víc eco friendly.
- Kupujte jen to, co sníte. Co jde, využijte při dalším vaření nebo kompostujte.
- Používejte potravinové krabičky z odolného a praktického keramoplastu – jídlo v nich pohodlně přenesete kamkoliv jdete, ohřejete v mikrovlnce a zbytky schováte do mrazáku nebo lednice.
- Vařte z toho, co doma máte nebo co jste sami vypěstovali.
- Co je možné, využijte několikrát – třeba velkou tašku na nákup. Nebo ji nabídněte někomu, kdo ji potřebuje.
- Na cestách mějte po ruce své vlastní příbory z hygienického nerezu. Je to praktičtější, pohodlnější a ušetříte přírodu o další odpad.
- Při nákupu a skladování pečiva používejte ekologické sáčky. Pečivo vydrží déle a vy si vychutnáte chléb jako čerstvý i druhý den.
Změnit své návyky a přeměnit svou domácnost v ekologickou není sice ze dne na den, ale se správným vybavením do kuchyně z Magnum Home to hravě zvládnete.
Zdroj fotografií: KitchenAid, Depositphotos